چیلر هوا حنک آرکا کول

چیلر یکی از محصولات تهویه مطبوع است که وظیفه سرمایش را بر عهده دارد که بنابر نوع پروسه ایجاد سرمایش به دو دسته تقسیم میشوند.

 1. جذبی
 2. تبریدی

چیلر جذبی یا ابزوربشن درواقع نوعی از سیستم های تهویه است که با استفاده از سیکل جذبی باعث ایجاد سرمایش میشود. ابزوربشن بااستفاده از بخار داغ یا شعله مستقیم باعث ایحاد سرمایش میشود .

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

چیلر تبریدی که موضوع اصلی این مطلب است از سیکل تبرید تراکمی بعیت میکند که اجزای اصلی آن :

 1. کمپرسور
 2. کندانسور
 3. اکسپنشن ولو
 4. اوواپراتور

برای آشنایی بیشتر با سیکل تبرید تراکمی کلیک کنید.

چیلر های تراکمی خود به دو نوع هوا خنک و آب خنک دسته بندی میشوند که دلیل این دسته بندی مزتبط با کندانسور است.

قلب تپنده چیلر های تراکمی کمپرسور است که با استفاده از متراکم کردن مبرد باعث آزاد شدن گرمای نهان مبرد میشود. پس از آزاد شدن گرمای نهان باید این گرما دفع شود تا بتوان با استفاده از سیکل تبرید سرمایش ایجاد کرد .

انواع کمپرسور در چیلر آب خنک:

 1. روتاری
 2. اسکرال
 3. ی اسکرو
 4. سیلندر پیستونی

هرکدام از این کمپرسور ها خود دارای مزیت ها و معایبی هستند که در انتخاب چیلر باید به آن توجه کرد. هر کدام از این کمپرسور ها در شرایط خاصی قادر به کار هستند و دارای بازه توان کاری و راندمان متفاوتی نسبت به هم هستند.

کندانسور چیلر آب خنک :

کلمه condense به معنی تبدیل بخار به مایع است دقیقا همان اتفاقی که در کندانسور رخ میدهد. کندانسور آب خنک با عبور مبرد از درون تیوب های مسی که در مجاورت آب قرار گرفته اند باعث خنک کردن مبرد میگردند.

برای خنک کردن آب مورد نیاز کندانسور چیلر آب خنک از سیستمی استفاده میشود که به آن برج خنک کن گفته میشود که با قرار دادن آب گرم در مجاور هوا باعث خنک کردن آن میشود.

اکسپنشن ولو:

برای ایجاد سرمایش پس از متراکم کردن و دفع گرمای نهان نیازمند افزایش حجم هستیم تا با کاهش گرمای نهان گرمای محیط را جذب کنیم. اکسپنش وظیفه افزایش حجم را بر عهده دارد که به دو صورت مکانیکی و الکترونیکی در سیستم های تهویه مطبوع از آن استفاده میشود.

اواپراتور:

نقطه پایانی سیکل تراکمی اواپراتور است که با استفاده از آن میتوان گرمای آب در حال چرخش درون سیستم را خنک کرد. اواپراتور دارای انواعی است که متناسب با شرایط کاری و درخواست مصرف کننده میتوان از هرکدان از آن ها استفاده کرد.

 1. پوسته لوله ( Shell & Tube)
 2. پلیت (Plate)
 3. آیس بانک (Ice bank)
 4. سرمایش مستقیم ( Direct Expansion ) که در این صورت به آن سیستم یونیت پکیچ گفته میشود

کاربرد چیلر آب خنک :

با توجه به شرایط اقلیمی ایران و کمبود منابع آبی چیلر هوا خنک یکی از بهترین گزینه های سیستم سرمایش است . این سیستم برای مصارف گوناگونی قابل استفاده است همچون مصارف مسکونی ، اداری تجاری و صنعتی.

با توجه به ساختار چیلر هواخنک قابلیت استفاده آسان را داراست به دلیل عدم نیاز به برج خنک کن و سختی گیر و تجهیزات راه اندازی سبک تر و هزینه های نگهداری پایین ، علاوه بر مصرف بالای برق نسبت به آب خنک محبوبیت بیشتری دارد.

چیلر آب خنک نیز دارای مزایای زیادی است از جمله قابلیت نصب در موتور خانه و ابعاد کمتر نسبت به چیلر هوا خنک و البته هزینه تهیه پایین تر نسبت به چیلر هواخنک.

پیام بگذارید