هواساز آرکا کول

هواساز درواقع دستگاهی برای انتقال هوا از مکانی به مکان دیگر است که به آن هوا رسان نیز گفته میشود .

هوارسان ها دارای اجزای متنوعی هستن که متناسب با درخواست مصرف کننده و شرایط کاری به صورت اختصاصی طراحی و تولید میگردد ولی به صورت استاندارد دارای اجزای زیر هستند:

1 . دمپر ها

2 . فیلتراسیون هواساز

3 . کویل آب گرم

4 . کویل آب سرد

5 . فن ( فورواورد یا بکوارد

دمپرها:

دمپر وسیله ای است که با استفاده از آن میتون میزان جریان هوای ورودی به هواساز را کنترل کرد ( کاهش یا افزایش داد ) که معمولا هر دستگاه دارای دو دمپر هوای تازه (fresh air ) و هوای برگشت از داخل ساختمان ( return air ) هستند .

به منظور صرفه جویی انرژی معمولا بخشی از هوای داخل ساختمان را مجدد وارد چرخه تهویه میشود که طبیعتا دارای دمای خنک تر یا گرم تر ( متناسب با فصل ، زمستان ، بهار ، تابستان و پاییز ) از هوای آزاد بیرون است که با این فرایند میتوان خیلی سریع تر به دمای مورد نظر رسید و انرژی کمتری برای خنک کردن یا گرم کردن صرف کرد و در بخش دمپر هوای تازه میزان اکسیژن بیشتری وارد ساختمان خواهد شد تا ساکنین و مصرف کنندگان حس بهتری از سیستم تهویه مطبوع هواساز داشته باشند.

فیلتراسیون :

با توجه به اینکه در هواساز ها هوای تازه بیرون به داخل ساختمان منتقل میشود قطعا هوای آزاد دارای آلودگی های هستند که قبل از ورود به ساختمان باید جذب شوند که به این منظور از انواع مختلفی از فیلتراسیون ها مانند فیلتر های آلومینیومی مشبک قابل شست و شو ، فیلتر هپا و فیلتر سلولوزی و یا بگ فیلتر میتوان استفاده کرد.

کویل آب گرم:

هواساز ها قادر به کنترل دمایی هستند به این معنی که میتوان دمای مطلوب را به وسیله ترموستات ( دیجیتال یا انالوگ ) تعیین و شرایط مطلوب را دریافت کرد که در فصل های از سال که هوای بیرون سرد است و کاربر نیاز به گرمایش درون ساختمان دارد با استفاده از آب گرم خروجی از بویلر یا پکیج قادر خواهد بود گرمایش مورد نیاز ساختمان را تامین نماید و در صورت استفاده از هواسازها دیگر نیازی به استفاده از سایر وسایل گرمایشی وجود نخواهد داشت.

کویل آب سرد:

کویل آب سرد هواساز که وظیفه خنک کردن ساختمان را برعهده دارد از آب سرد خروجی از سیستم تهویه مرکزی یا یا سیستم مینی چیلر برای خنک کاری استفاده خواهد کرد که همانند کویل آب گرم فرمان را از ترموستات دریافت خواهد کرد که در این صورت چیلر مرکزی یا مینی چیلر نیز باید روشن شده و آب سرد مورد نیاز را تامین نماید.

فن :

هواساز ها یا هوارسان ها به خودی خود قادر به یرمایش یا گرمایش ساختمان نخواهد بود تا زمانی که سرمایش یا گرمایش را به داخل ساختمان انتقال ندهند ، به منظور انتقال حرارت (سرمایش ایجاد شده توسط کویل آب سرد یا گرمایش ایجاد شده توسط ک.یل آب گرم ) باید از فن ها استفاده کرد که خود دارای انواع مختلفی هستند و به صورت روتین از فن های فوروارد ، بکوارد و پلاگ فن برای هواساز ها استفاده میشود که ساختار آن را در تصویر زیر مشاهده میکنید.

قطعات مهم در فن ها الکتروموتر ، بلبرینگ ، کوپلینگ و خود فن هستند که باعث افزایش راندمان کاری ، استهلاک پایین ، آلودگی پایین و ایجاد تجربه ای بی نظیر از استفاده هواساز ها میشوند.

انواع هواساز:

هواساز ها انواع مختلفی دارند که متناسب با شرایط مختلف از آن ها استفاده میشود ولی به طور کلی میتوان به دو دسته تقسیم کرد:

1 . تک منطقه ای

2 . چند منطقه ای

هواساز تک منطقه ای :

هواساز چند منطقه ای :