روف تاپ یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع است که به آن یونیت پکیج نیز گفته میشود دلیل این نام گداری درواقع به دلیل نوع ساختار آن است ، روفتاپ ها از دو بخش تشکیل میشوند :

  1. چیلر
  2. هواساز DX

اجزای روف تاپ پکیج ها :

چیلر بخش اول روفتاب است و وظیفه ایجاد شرایط سرمایش ( جذب گرما ) را بر عهده دارد که خود دو نوع است ، هوا خنک و آب خنک که میتوانید به صورت اختصاصی توسط لینک های زیر هر کدام را مطالعه فرمایید.

مطالعه بیشتر چیلر آب خنک .

مطالعه بیشتر چیلر هوا خنک.

قسمت دوم یونیت پکیج ها بخش هواساز آن هاست که با هواساز های معمولی یک نفاوت اساسی دارد و آن استفاده از کویل DX(Direct Expansion ) به جای کویل آب سرد است.

درواقع به مبرد اجازه میدهد که مستقیم با هوای قابل جریان در ساختمان در تماس باشد که مزایا و معایب خاص خود را دارد.

یکی از مزایای روف تاپ ها سرمایش بیشتر و راندمان بالای آن است و از طرفی همین مسئله باعث میگردد رطوبت محیط بیشتر جذب شود!.

از این رو همین ویژگی روف تاپ را به یکی از سیستم های مناسب برای مصارف تالار های پذیرایی ، رستوران ها ، باشگاه های ورزشی ، کافه ها و به طور کلی مکان های عمومی و محیط هایی که فعالیت در آن بالاست و یا رطوبت بالاست ، تبدیل می شود.

یونیت پکیج ها به دلیل سفارشی بودن امکان نصب انواع مختلفی از آپشن ها را دارا هستند مانند رطوبت زن ، خوشبو کننده های هوا فیلتراسیون های مختلف و … ، البته بعضی از آپشن ها جزو موارد پایه ای بوده و بر روی تمامی روف تاپ پکیج ها نصب میشوند مانند : فیلتر های الومینیومی ، امکان گرمایش با کویل آب گرم ، دمپر هوای برگشت ، کنترلر دما .

نکات خرید روفتاپ پکیج :

یونیت پکیج ها هم مانند سایر تجهیزات برودتی نیازمند تعیین ظرفیت هستند ، در صورت تهیه ظرفیت بالا تر به دلیل جذب رطوبت بالای سیستم باعث خشکی پوست ساکنین و افراد درون مجموعه ای که توسط روفتاپ تهویه آن تامین میشود خواهد شد .

نکته دیگر که باید حتما به آن توجه کرد ظرفیت بخش چیلر است که در صورت انتخاب اشتباه آن استهلاک کمپرسور بالا رفته و در آینده هزینه های بالای را برای مالک یا مالکین به بار خواهد آورد.

قبل از تهیه روفتاپ ها باید شرایط محیطی را کاملا به تولید کننده منتقل کنید که روف تاپ کاملا منطبق با شرایط کاری و محیطی شما ساخته شود که این امر خود باعث طراحی دقیق تر و درنتیجه استهلاک کم تر میشود.

روف تاپ ها دارای دو بخش هوای تازه و هوای برگشت هستند که هوای برگشت از طریق کانال هوای داخل ساختمان را به چرخه سرمایش یا گرمایش منتقل میکند درواقع با این کار مصرف انرژی پایین خواهد آمد و باید تناسب درستی بین هوای تازه و هوای برگشت در نظر گرفته شود تا علاوه بر کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع تری داشته باشم.

کلام آخر:

برای انتخاب روف تاپ پکیج یا یونیت پکیج شما میتوانید با تماس با ما به صورت رایگان مشاوره فنی دریافت کنید تا انتخاب درست تری داشته باشید چه از نظر مالی و چه از نظر فنی دستگاه بهتری انتخاب کنید.