تونل انجماد

تونل انجماد سیستمی است است که از آن برای انجماد مواد غذایی استفاده میشود که دارای انواع مختلفی است مانند وزشی ، تماس مستقیم ، تسمه نقاله و… که هرکدام دارای سیستم کاری متفاوتی است .

تونل انجماد وزشی:

تونل انجماد وزشی از طریق وزش هوای سرد باعث انجماد میگردد که ابعاد و ظرفیت آن کاملا منطبق با محصول ، ظرفیت سردخانه ، شرایط کاری و شیفت کاری است که در زمان تهیه این دستگاه باید کاملا باید به این موارد توجه و مشاوره فنی دریافت کرد.

تونل انجماد وزشی با استفاده از کویل های Direct Expansion قدرت گرفته که مبرد با دماهای منفی 40 تا منفی 60 درجه سانتی گراد وارد کویل شده و از طریق فن های مخصوص و عبور هوای درون سردخانه بر روی این کویل دمای سردخانه را به دمای منفی 30 تا منفی 50 درجه سانتیگراد میرساند .

زمان انجماد برای مواد مختلف متفاوت است به طور مثال : زمان انجماد مرغ با گوشت و ماهی متفاوت است و دارای زمان انجماد پایین تری است پس ظرفیت سردخانه انجماد مرغ بالاتر از انجماد گوشت و ماهی خواهد بود به دلیل زمان انجماد و کاهش شیفت کاری میتوان در مدت زمان 24 ساعت ظرفیت بیشتری دریافت کرد.

ساختار تونل انجماد:

انجماد توسط تونل وزشی با استفاده از سیکل تبرید تراکمی صورت میگیرد و این بدین معنی است که سیستم حتما دارای کمپرسور ، کندانسور ، اکسپنشن ولو و اواپراتور(تونل انجماد) است که خود اواپراتور دارای اجزای متفاوتی است که بودن هرکدام لازمه داشتن یک تونل انجماد است.

کویل:

کویل DX(Direct Expansion) که خود نوعی مبدل حرارتی است و باعث انتقال گرمای درون سردخانه به بیرون از سردخانه شده و اصطلاحا باعث سرمایش میشود باید به گونه ای ساخته شود که ایجاد حالت دیفراست ( عملیات ذوب برفک های ایجاد شده بر روی سطح کویل که به دلیل وجود رطوبت درون سردخانه ایجاد میشود) باشند .

دیفراست خود انواع مختلفی دارد که به شیوه های مختلفی ایجاد میش.د مانند برگشت مبرد داغ و عمل عکس کمپرسور به وسیله استفاده از شیر چهار طرفه و پایپینگ مخصوص دیفراست ایجاد میشود که به دلیل پیچیدگی پایپینگ و فشار زیاد به کمپرسور از نظر ایجاد استهلاک و هزینه تولید معمولا توصیه نمگردد و از المنت با ظرفیت مناسب به جای آن استفاده میگردد.

فن ها :

فن ها عضو جدایی ناپذیر سیستم های وزشی هستند که وظیفه به جریان درآوردن هوای درون سردخانه را به عهده دارند تا سرمایش در تمام نقاط سردخانه ایجاد شود و این نکته را باید در نظر داشت که در صورت انتخاب فن اشتباه به دلیل عدم وزش باد در تمام نقاط سردخانه باعث ایحاد فضای مرده میگردد و این مسئله باعث میشود که مواد غذایی که در جلوی سییستم تونل قرار داده شده زود تر منجمد شود و محصولاتی که در فاصله دور تر یا در نقطه ای که وزش نداریم قرار داده شده ، دیر تر منجمد شوند یا انجماد به صورت کامل صورت نگیرد و در زمان انتقال به سردخانه نگهداری این عمر باعث خرابی بخشی از محصول گردد.

استراکچر تونل انجماد:

استراکچر دستگاه یکی از مواردی است که باید به آن توجه کرد به دلیل وجود رطوبت زیاد علاوه بر پوشش رنگ 70 میکرون به بالا که در شرکت ما از پوشش رنگ 90 میکرون استفاده میشود باید جنس دستگاه از ورق گالوانیزه بوده و قسمت هایی که در تماس مستقیم با آب هستند از جنس استیل نگیر ( بدون ترکیبات آهن که باعث ایجاد خاصیت مغناطیسی میگردد) باشند.

کلام پایانی تونل انجماد:

شرایط انجماد و نحوه انحماد برای محصولات مختلف متفاوت بوده و شرایط طراحی و تولید سیستم کاملا منحصر به فرد صورت میگیرد که در صورت انتخاب اشتباه دستگاه زیان مالی زیادی به وجود خواهد آمد به همین دلیل بهترین راه برای انتخاب درست سیستم انجماد دریافت مشاوره فنی است که شما میتوانید با تماس با ما به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.